Maminčina šťáva domácí bez konzervačních látek (pra)

0 hodnocení
Sdílet Označení

Suroviny

na porce

  • Ingredience:
  • drobné ovoce
  • pětilitrové sklenice
  • kladkostroj - domácky vyrobený překapávač
  • cukr krystal
  • Množství dle poměru: 1 litr překvašené překapané štávy z ovoce na cukru 1 kg
  • PS:
  • Z čeho jsme již dělali šťávu: rybíz - červený, černý i bílý; maliny - zahradní i lesní, červené i černé; ostružiny - zahradní i lesní; angrešt - bílí; jahody - lesní, zahradní, měsíční; černý jeřáb

Postup

1 Příprava:
2 VYPADÁ TO SLOŽITĚ, ALE JDE TO ÚPLNĚ SAMO.
3 Mamka otrhá ovoce a taťka prolisuje ovoce přes pobabiččin speciální mlýnek na ovoce.
4 pozn.
5 1. Mlýnek: Mlýnkem rozumíme speciální mlýnek, který má dva výstupní otvory, jeden na šťávu a druhý na odpad. Něco jako pradědeček odšťavňovačů.
6 2. Lisování ovoce: Ovoce lisujeme i se šťopkami, jinak se lis ucpává! Šťávy děláme vždy směsné a to proto, že ovoce postupně dozrává, tak se vždy umele či rozmixuje, co se posbírá a kvasí se. Jen jahodová byla jen z jahod.
7 3. Ovoce:
8 Co se mele:
9 rybíz - velmi ztuha - suchý,
10 maliny, ostružiny, angrešt - až moc lehce, je třeba sem tam přihodit rybíz (doporučuji popř. zkusit rozmixovat),
11 černý jeřáb - tak akorát.
12 Co se určitě mixuje:
13 jahody.
14 Bóbik odpadu z ovoce hodíme na kompost či zkusíme, jestli by si slepice nedaly do zobáku (někdy si i daj, ale spíš nee) a šťávu, kterou jsme lisovaly do pětilitrových sklenic odneseme do kuchyně nebo jiné teplé místnosti ke kvašení. Sklenice je třeba přikrýt ubrouskem a přetáhnout gumičkou, abysme zabránili vlétání mušek octovek do kvasící hmoty. Kvasíme 7 - 10 dnů (10 dnů je jistota).
15 pozn.
16 Dny kvašení:
17 jahody a jeřáb stačí 7 dnů,
18 rybízovku určitě 10 dnů a rybízovku každý den promícháme - jinak se dělá plíseň,
19 ostatní necháme pro jistotu těch 10 dnů.
20 Postupem času poznáme, kdy je dokvašeno. Vykvašená šťáva se oddělí od hustčí hmoty (hmota buď vyplave nahoru a nebo se rozdělí a je nahoře a dole). Můžeme začít překapávat na klatkostroji.
21 Klatkostroj je otočené staré štokrdle, na jehož nožičky vypneme kus starýho lantuchu z postele. Lantuch nesmí být prověšený (jinak padne vykvašenina při vlití až do lavůrku a to není dobré protože, když se hmota válí v lavůrku, tak nám neodkape). Lantuch tedy vypneme tím, že jeho rožky pevně přivážeme šňůrkama na nožky štokrdlete. Mezi lantuch a štokrdlátko dáme zmiňovaný lavórek na lapání odkapané šťávy.
22 Doneseme si lahev s vykvašeninou a obsah vlijeme na plátno (lantuch). Necháme překapávat do té doby, když už se nám zdá, že šťáva nekape. Překapanou šťávu tedy vlijeme do přiměřeně velkého hrnce. POZOR! Hmotu v plátýnků nevymačkáváme do překapané šťávy. Opatrně ji odendáme i s plátnem a odneseme na kompost. Jde o to, že když hmotu vymačkneme, pak se dělá při vaření více pěny a tedy si tím přiděláme práci, protože je to pak fofr to všechno vysbírat.
23 pozn.
24 Více sklenic s vykvašeninou: Jestli máme víc sklenic. Překapáváme každou zvlášť přes čisté plátno a vaříme také zvlášť. Musíme totiž myslet na to, že do hrnce musíme přidat ještě cukr a nechat místo na sbírání pěny z přelisované šťávy.
25 Takže dáme hrnec s přelisovanou šťávou na plotnu, přisypeme cukr dle poměru (uvedeno v ingrediencích) a přivedeme k varu. Jakmile začne šťáva vařit a začne se dělat pěna, snížíme zdroj tepla, aby šťáva jen probublávala či můžeme vypnout úplně, když je to divočina a pak později opět zapnout.
26 Jakmile se začne dělat ta pěna, je třeba ji VŠECHNU sebrat, jinak se bude šťáva později kazit! Připravte si třeba 2 hrnečky a na to lžíci. Čím víc šťáva vaří, tím rychleji se dělá pěna a nastoupává. Je třeba být rychlí. Já mamce pomáhám vyměňovat hrnečky a vyplachovat je vodou. Rychlejší je lepší, protože to máte hned hotové. Při snižování teploty či vypínání je to pomalejší a táhne se to, no hrůza.
27 Pěna se vyhazuje. Jsou to nečistoty.
28 Přestane-li se dělat pěna je šťáva hotová a můžeme vlévat do lahví. Lahve musí být, třeba od rumu, - skleněné, s kovovým neporušeným víčkem se šroubovacím uzávěrem a s plastovou či pěnovou vložkou (přisedající na hrdlo lahve). Lahve vymyjeme a vysušíme (tata je vždycky po použití vymyje, vysuší, kápne do nich pálenku - slivovici a nechá je schované na další sezonu ve sklepě). Mi tedy lahve už nevymýváme.
29 Šťávu nalijeme úplně do kopečka nad hrdlo a silně zatáhneme víčko. Šťáva při chladnutí víčko přicucne a udělá se vakuum a je sterilizováno.
30 pozn.
31 Konzervace: Když se nalije šťáva pod hrdlo, tak se může zkazit (udělá se špunkt z plísně). Když se přelije a umaže se šťáva, ta se také může zkazit (z venku tam naleze plíseň).
32 Takto připravené lahve skladujeme v chladném sklepě. Jednu dávku jsme zapomněli a našli až po 5-ti letech a nic jí nebylo a nám po vypití taky ne.
33 Doporučená příloha:
34 sklenička a voda

Mohlo by Vás zajímat

Domácí ostružinová šťáva
Ovoce omyjeme, zmrazené nerozmrazujeme. Rozmačkáme a zalijeme vodou. Tuto směs přivedeme do varu, odstavíme a přecedíme přes plátno. Změříme množ...
Blesk
Do velké sklenice vložíme 4 kostky ledu, přidáme sirupy, citronovou šťávu a dolijeme colou. Vložíme brčko a ozdobíme např. kousky mandarinky....
Pomerančový - podmáslový mix
Oloupejte pomeranče, nakrájejte jem do misky a mixujte. Smíchejte s mletým cukrem a studeným podmáslím. Nápoj nalijte do 4 sklenic a podávejte se...
 · 00:10 · 
Italská granita
Na pět porcí počítáme půl litru vody, 120 gramů cukru, nastrouhanou kůru z jednoho citrónu (pořádně kartáčkem omytou), šťávu ze dvou velkých citr...
 · 00:10 ·  · 00:30
mojeSpotřeba.cz - evidence spotřeby energií
Mějte Vaší spotřebu domácnosti plně pod kontolou.
Nenechte se zaskočit vyúčtováním.
Přehledné statistiky, rady pro další úsporu, fotodokumentace odečtů, ...