Všechny Vaše recepty na jednom místě

 

.mojeid.cz 

 

E-mail:  Heslo:    registrace

Home > Recepty > Nezařazeno > Grilujeme
 

Grilujeme

Grilujeme
 
  • přidat obrázek ...
 
nezadáno
Počet zobrazení
43x
Autor: neuveden

SUROVINY

GRILUJEME

POSTUP

GRILUJEME


Kdo by odolal pochoutkám připraveným na grilu! Nejlépe chutná samozřejmě na vzduchu, na zahradě nebo v zahradní restauraci, ale dopřát si grilovanou kotletu nebo klobásu si můžeme i doma a to během celého roku. Zejména když receptů na grilované pokrmy je nepřeberně a grilovat se dá opravdu ledacos - od rozličných druhů zeleniny po sýry.

Přímé grilování - položte plátek, který má být grilován, na horní část grilu. Tato metoda je vhodná především pro grilování uzenin, plátků, kotlet, ryb...

Pečení na fólii - alobalu - pokud připravujete malé nebo křehké kousky, které by mohly proklouznout mezi tyčkami grilovací mřížky, nebo pokud připravujete marinovaná či tučná masa, je třeba mřížku předem pokrýt fólií. Lehce zvedněte okraje fólie, abyse zachytila šťáva unikající z připravovaného pokrmu.

Pečení ve fólii - alobalu - především pro přípravu ryb, zeleniny, brambor. Tímto způsobem můžete připravit i dietní jídla. Pokrm do folie pečlivě zabalte, aby byla zachycena veškerá šťáva.

Rožnění - metoda běžná pro přípravu kuřat nebo malých pečínek, tedy stejnoměrně velkých kousků masa. Před tím, než nabodnete drůbež na grilovací rožeň, připevněte křídla a nohy tak, aby se nedotýkaly mřížky s lávovými kameny. Běžný grilovací rošt odstraňte. Lze grilovat až tři kuřata nebo tři pečeně najednou. Lze použít i nepřímou metodu grilování. Před tím, než zapálíte hořák se přesvědčte, že rožeň správně rotuje.

Marinády
Marinády si můžeme podle libosti namíchat sami a libovolně je obměňovat. Vedle marinování se maso, uzeniny a sýry mohou pouze obalovat v grilovacích směsích, které mohou být pokaždé jiné a konečnou chuť pokrmů mění přímo zázračně. Můžeme si je podle své chuti připravit, nebo je koupíme namíchané už tak, že se hodí právě na to, co hlásají na obalu: grilovací směs na kuře, rybu, kotlety...

Typické uzené chuti můžete dosáhnout tak, že na rozžhavené úlomky poházíte kousky dřeva (jabloň, hrušeň, ořech či vinná réva), které jste předtím na močili na půl hodiny do studené vody. Sušené aromatické byliny lze použít stejným způsobem. Víko ponechte přiklopené, aby se kouř nashromáždil uvnitř a dodal tak pokrmu zcela jedinečnou chuť.

Jak na to...

Špízy - na grilovací jehlu napichujte střídavě kousky vepřového masa, slaniny, česneku a cibule. Grilujte až je maso propečené dle Vaší chuti. Kombinujte jen takové druhy masa, které se dělají přibližně stejnou dobu. Vepřové s uzeninou, hovězí se slaninou.

Drůbež - kousky drůbeže jsou zvlášť křehké a šťavnaté, pokud jsou zabaleny ve fólii před položením na grilovací rošt. Drůbež lze také připravovat na rožni. Volné části ( křídla a stehna ) by měly být připevněny k tělu speciální nití. Tím se předejde jejich spálení.

Ryby a plody moře - ryby a mořští živočichové jsou bohatí na protein a mají tendenci se přichytávat ke grilovacímu roštu. Je proto vhodné je podložit fólií nebo do ní zabalit. Pokud však chcete péci pokrm přímo, abyste získali grilovanou chuť, ujistěte se, že je rošt náležitě rozžhavený. Potom se pokrm peče rychleji.

Uzeniny - na grilu můžete připravovat nejrůznější typy uzenin, klobásy, špekáčky apod. Sloupněte uzeninu a napříč ji po obou koncích nařízněte nebo udělejte 3-4 krátké řezy na jejím povrchu. Grilujte na středním ohni po dobu 5-6 minut, max. 10 minut na každé straně.

Brambory a zelenina- můžete péci maso na jedné straně a brambory (gratinované nebo ve slupce atd.) nebo zeleninu na straně druhé.

Zásady správného rožnění
1. Rožníme v žáru, ne v plameni. Přímý oheň spálí vrchní vrstvu a uvnitř je pokrm syrový.
2. Ohniště je třeba předem připravit, vyrobit co nejvíce žhavých uhlíků. Nejlepší je použít dřevěné uhlí.
3. Potřebujeme tvrdší dřevo a raději silná polena. Tenká netvoří oharky, ale prach.
4. Zkušení dělají dva ohně. V jednom pálí dřevo a do druhého vybírají oharky.
5. Vhodnější je podélné ohniště než kruhové.
6. Nespěchat. Čím pomaleji rožníme, tím lépe, trpělivost je přísada do jídla.
7. Stále otáčet, maso se musí rovnoměrně propéct. Pravidelně potírat.
8. Tuk nesmí kapat do ohně. Jeho hořením vznikají karcinogeny.
9. Uzeniny při grilování nařízneme tak, aby nepraskaly. Pokud chceme zvýraznit jejich chuť, můžeme uzeniny během grilování potírat směsí oleje či másla a koření na grilování. Z uzenin jsou vhodnější grilovací klobásy, které mají tenčí střívko.
10. Maso (vepřové plátky, kotlety, vepřovou krkovici na špízu, drůbeží plátky, křidélka, stehýnka, ryby ale i zeleninu) před grilováním alespoň 20 minut marinujme ve směsi koření a oleje.
11. Rošt před grilováním potřete olejem nebo anglickou slaninou, aby se na něj maso nelepilo.
12.Maso zpočátku krátce a intenzivně opečeme, aby se zavřeli póry a maso zůstalo šťavnaté. Poté maso pozvolně grilujeme dozlatova.
13. Během grilování můžeme maso potírat marinádou - maso se pak tolik nevysuší a nepřipálí a na povrchu zůstane křupavá chutná krusta. Navíc tak grilovanému pokrmu dodáme patřičně intenzivní lahodnou chuť.
14.Jestli je maso hotové (kuřecí stehna či celé kuře) poznáme tak, že porci propíchneme nožem - pokud maso neklade téměř žádný odpor, je hotové.
vytisknout Tisk  |   uložit do PDF PDF  |   poslat e-mailem Poslat  |   sdílet Sdílet  |   hodnotit Hodnotit  |   opravit (PŘÍSTUPNÉ PO PŘIHLÁŠENÍ) Opravit  |   nový recept (PŘÍSTUPNÉ PO PŘIHLÁŠENÍ) Nový  |   nahlásit porušení práv (PŘÍSTUPNÉ PO PŘIHLÁŠENÍ) Nahlásit
Sdílení receptu: 
Google Google  |   Facebook Facebook  |   Twitter Twitter
Trvalý odkaz: 
povinná položka Povinná položka
  
 *
 **
 ***
 ****
 *****
  

KOMENTÁŘE

Zatím k receptu není žádná diskuse
Nový komentář
Hodnocení receptu:  * |   ** |   *** |   **** |   *****
      
Pro přihlášení pomocí Google účtu, OpenID nebo MojeID využijte přihlášení v horní části stránky.
povinná položka Povinná položka
eCookBook.cz   :   mojeZáruky.cz   :   mojeSpotřeba.cz   :   Podmínky použití   :   Partneři   :   Reklama   :   Kontakt
Eugen Letý © 2004 - 2019
Jsme na Facebooku RSS kanály
Na této stránce použité názvy produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.